… ja saad hakata ise oma elu juhtima!
„Sa oled enda minevik, enda olevik ja see kelleks või milliseks tahaksid tulevikus saada. Mitte üks nendest vaid kõik kolm üheskoos! Aga kas see on ikka see kes sa olla tahad? Oled sa oma elust teinud endale palee või vangimaja? Kas saad elada ja olla nii nagu ise soovid või tunned, et elad teiste elu, eilset elu ja lugusid „mis kõik minuga juhtunud on“? Mis sind takistab täna olemast loov, väärikas, enesekindel, …õnnelik?
Enamasti on piiranguteks sinu enda minevikukogemused ja nende tagajärjel kujunenud minapilt: hirm eksida, parem ei proovigi; hirm midagi endas või enda elus muuta, sest äkki ma siis ei meeldi enam teistele; hirm abi paluda, kuna on häbi tunnistada enda nõrkust; hirm kedagi vihastada; hirm alandatud saada; hirm mahajäetud saada…jne. See hirm või enesehinnang segab sind täna elamast nii nagu see tegelikult võimalik oleks ja mingi ebameeldiv juhtum sinu elust, millest ta alguse sai, on pugenud peitu või lausa hoolikalt pakitud ning korralikult ära peidetud soovides, et ta ununeb. Peaasi, et ta sealt välja ei paistaks, mulle häbi ei teeks või mind jälle kurvaks ei muudaks. Alateadvuses on salvestunud kõik see mis sinuga on siinses elus juhtunud või mõistust kasutades õpitud ja omandatud. Seal on elukogemused ja nende tagajärjed – nii head kuihalvad, kogetuna emotsioonides ja kõigi meeltega. Head kogemused lubavad end teatud valdkondades väärtustada, end õnneliku inimesena tunda, kuid halvemad tõmbavad sellele „kriipsu peale“. Kurb on see, et juba varasest lapsepõlvest peale kujunevad kogemustest uskumused, terved uskumussüsteemid ja alguse võivad nad saada näiteks vanaema või õpetaja ütlemistest, et „Ära seda tee, sa ei saa sellega hakkama, lõhud ära, teed valesti! Mul on sinu pärast häbi! Küll sa oled mannetu!…jne.“ Sel hetkel oled võib-olla tõesti selleks veel liiga väike, liiga noor või liiga oskamatu – kuid see halb „mitte-hakkamasaaja“tunne, peitub sinu alateadvuses ka praegu, olles valmis panema sind samamoodi tundma kui kuuled sarnaseid sõnu, tunned sama lõhna või oled sarnases olukorras. Päästikuks saab ammu kogetud negatiivsus ja sinus käivitub hirm, viha või ärevus ilma, et selleks oleks reaalset põhjust. Kusagilt ülestõusnud negatiivne kogemus ei lase olla rahul, uudishimulik ega õnnelik, vaid sosistab sulle kõrva põhjuseid miks sa ei saa, ei suuda, või polegi väärt midagi saama, tegema ja omama.
EFT (Emotional Freedom Techniques) ehk eesti keelde kohandatuna emotsionaalse välja teraapia on energiapsühholoogia, mis ühendab endas psühhosomaatilise haiguste ja seisundite käsitluse ( kõik saab alguse kogetud stressist st. tundest mida tuntakse) ja iidsed teadmised inimkeha läbivatest energiameridiaanidest. EFT teooria ütleb, et kui inimene elab läbi negatiivseid tundeid, mis ei lõpe positiivse lahendusega, jäävad need temasse pikemaks ajaks, häirides tema energiasüsteemi ja mõjutades psüühikat. Füüsiline keha, rakkudeni ja geenideni välja on aga oluliselt mõjutatud sellest mida inimene endast arvab. EFT teraapias kergendatakse energiameridiaanidel asetsevaid kindlaid punkte koputades inimese emotsionaalset stressi või alandatakse kindla emotsiooni taset, vabastades samaaegselt energiameridiaanide blokeeringuid, mis lõõgastab ja rahustab keha ning ärevat meelt.
Alandades kõigepealt valdavat emotsiooni ja samas aidates inimesel aktsepteerida ennast koos selle emotsiooniga – tunnistades selle omaks ning austades ja armastades end ka koos selle tundega – on oluline kindlaks teha, kas see meeleseisund on seotud praeguse olukorraga või on seda ka varem ja korduvalt läbi elatud. Võib juhtuda, et esimene tugev emotsioon on selleks ajaks asendunud mingi teisega, mis hetkel veel olulisem tundub, kuna esmast sai juba vähendatud. Sellisel puhul minnaksegi edasi selle uuemaga ning teraapia lõpus saab üle kontrollitud kas need mõlemad tunded on tähtsusetuks alanenud või positiivsematega asendunud. Kui see negatiivne tunne või uskumus „on tuttav tunne“, minnakse regressiooniteraapia abil minevikku, otsima millal nooremal- või väikesel „minal“ see probleem tekkis ja millisest traumaatilisest situatsioonist see alguse sai. Terapeudi toetusel ja suunamisel saab inimene ise oma minevikutraumat muuta selliselt, et „väike mina“ leiab oma kogemuses turvaliselt alternatiivseid lahendusi ning väljub sellest positiivse või vähem traumeeriva tagajärjega. Kui algpõhjus saab minevikus muudetud, muutub ka tagajärg mis jõuab tänasesse. Laiendades sama põhjus-tagajärg seost haigustele, siis on ka haigustel olemas kusagil see algpõhjus või sündmus kust alates tekkis tasakaalutus ning algas patoloogiline areng. Kasutades metameditsiinilist lähenemist , jätab lahenduseta jäänud traumaatiline emotsioon kehasse jälje, millest saab haigus alguse. Kui probleem kaob, kaob ka jälg ning inimene elab tervena edasi. Lahenduseta jäänud trauma jälg jääb aga kindla emotsiooni või sellest põhjustatud enesehinnangu puhul kindlasse organisse, andes põhjuse haiguse arenguks. EFT teraapia sobib sel puhul nii tervenemiseks kui tervenemisprotsessile kaasaaitamiseks.
Teraapiasse tulemise eelduseks peaks olema isiklik „vajadus ja otsus“ probleemist vabaneda, sest raske ja traumeeriva elusündmusega taaskohtumine pole sugugi lõbus tegevus. Probleemideks võivad olla: elus edasiminemist takistavad uskumused; asetleidnud emotsionaalsed traumad (lähedase kaotus, lahkuminek, töökoha kaotus…jne.) millega on raske leppidaja oma eluga edasi minna; korduvad ja emotsionaalselt häirivad tunded (hirm, viha, häbi, solvumine ja alandamine); unetus; paanika; suhteprobleemid ja ka haigused.
Meridiaanidele koputamine aitab koheselt üleskerkivaid emotsioone vähendada ja sündmusega turvaliselt kohtuda. Juba jagatud mure vähenendab seda muret ning kõik tehtu ja kuuldu jääb edaspidi sinu ja terapeudi omavaheliseks saladuseks. Enda armastamisväärseks tunnistamine ja enda aktsepteerimine koos oma probleemidega lisab kergendust ning loobturvalisust. Terapeut suunab protsessi selliselt, et muutumiste ja lahendusteni jõuab klient ise ja saavutab selle võimalikult valutult. Soovi korral ei pea EFT terapeudile avaldama traumeerivate sündmuse sisu: mis täpselt juhtus ja kuidas juhtus, kõik see võibki jääda ainult enda teada. Terapeut vajab hoopis võimalikult täpset määratletud emotsiooni, mida tema juurde pöördunud inimene oma mureküsimuses tunneb või tundis. Emotsionaalse välja teraapiat on nimetatud ka „pisaratevabaks psühhoteraapiaks“ kuid päris nii see iga kord ei õnnestu kuna pisarad kipuvad ikka tulema ja seda pigem kergendusest, vabanemistundest ja positiivseks muutunud emotsionaalsest seisundist.
Minevik on möödas…
ja sa ei saa seda enam tagasi kutsuda, ükskõik kui magus ta siis ei olnud! Milleks siis käia ringi raske seljakotiga mis minevikuäpardustest pungil ja mis takistab liikumist. Kui tahad oma elu muuta pead midagi muutma iseendas. Sellise iseendana, koos kõigi oma uskumuste, mõttemustrite ja mälestustega nagu nad praegu on ja minevikus olid, ei saa luua uut – vaid ikka sedasama vana , mis oli ja on. Et mitte saada koguaeg ühte ja sedasama tulemust, tuleb teha midagi teistmoodi! Minevikukogemuste toel on sageli enda ümber laotud nii tugevad kaitsemüürid mis ei lase enam läbi isegi igapäevast rõõmu ega lihtsat armastust. Teadlik otsus – lammutada oma vangla müürid, tulla välja tagalast ja lubada endal uusi valikuid tegema hakata toob ellu sära, rahulolu ja rõõmu iseendaks olemisest.
EFT teraapia looja on Gary Craig. Eestisse tõi selle õpetuse Tron Enger, kelle käe all on tänaseks väljaõpetatud palju heal tasemel EFT terapeute. Kui soovid seda teraapiat ka ise õppida, tee seda kindlasti ja sa saad koputamiste ning afirmatsioonidega end aidata. Aga kui sinu mureks on mineviku- või praegused traumaatilised sündmused või piiravad uskumused, siis otsi abi kogemustega EFT terapeudilt , sest enda suurte probleemide lahendamisel või isegi nende olemasolevaks tunnistamisel on raske olla korraga – emotsionaalselt kannatav patsient ja erapooletuks jääv terapeut.
Selleks, et EFT-ga tulemusi saavutada, ei pea sellesse uskuma. Skeptikutele mõjub see samahästi kui fanaatikutele. Ainult taotlus endas midagi muuta ongi oluline…ja miks mitte siis sellist teraapiat proovida!
Kui on olemas siht, leidub ka tee.